Jdi na obsah Jdi na menu
 


!LEHNI!

30. 7. 2007
!Způsob nácviku: Cvik lehni před psovodem počneme nacvičovat až tehdy, když pes již ovládá cvik lehni u nohy psovoda. Nejdříve tento cvik nacvičujeme z polohy, kdy pes před psovodem sedí proto, že pes cvik snadněji provede a později při kročíme k nácviku, kdy pes před psovodem stojí. Psovod drží vodítka v levé ruce ve výši pasu. Vodítko je jen mírně nataženo. Po vyslovení povelu "LEHNI! ", vykročí psovod pravou nohou proti psu, současně rychle podél těla zvedne pravou ruku do vzpažení, pak v předklonu připaží mávnutím dlaní vpřed a současně při pohybu ruky dolů zatlačí na vodítko.. Kdyby tah vodítka nebyl dostatečný, zatlačí pravou rukou na kohoutek psa o donutí ho lehnout. Když pes cvik provedl, psovod se přesvědčí, zda zaujal správnou polohu vleže, to znamená, že pes musí ležet přímo proti psovodovi, přední nohy nataženy, hlavu vzpřímenou, zadní nohy pokrčeny a podél těla opřeny o zem. Vykročení pravou nohou proti psu zabraňuje popocházení, které je nežádoucí. Když se psovod přesvědčí o správné poloze psa; případně opraví, radostně ho pochválí a nepravidelně odmění pamlskem. Povelem "ZŮSTAŇ!" psa udržuje vleže a přisunutím pravé nohy zaujme základní postoj. Po určité, nepravidelně dlouhé době, provede cvik sedni. Pes nesmí polohu bez povelu psovoda změnit.

Postup psovoda při nácviku bez vodítka a prodlužování vzdálenosti až k přesně prováděnému cviku je obdobný jako u cviku sedni.

Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo důsledný a náročný na výkon psa,
- tah vodítka není proveden kolmo k zemi, ale dopředu, pes.. popolézá,
- psovod příliš brzo přestane používat vodítka,
- postup psovoda při prodlužování vzdálenosti je prováděn. příliš rychle a není postupováno systematicky.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes na vzdálenost nejméně 25 m od psovoda, provede cvik lehni na daný posunek rychle a přesně a v této poloze :vydrží tak dlouho, dokud nedostane jiný povel
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář